Rituály
Rituály byly a jsou součástí našeho života. Někdo si dá vanu, někdo se ráno projde se psem a pomodlí se v přírodě, někdo si zajde na mši do kostela. Vnímáme je často už jako běžnou část dne. Přesto je potřeba si uvědomit, že některá období v našem životě zasluhují zvýšenou pozornost. Může to být první menstruace, těhotenství, porod, svatba a jiné. Je to důležitý přelom, změna je čas, který můžeme věnovat sami sobě, Vesmíru, Bohu, silám, které nás provázejí. Je to oslava, poděkování, zastavení se nad změnou.
Donutí nás přemýšlet, poděkovat, odpustit, odevzdat, co nemůžeme ovlivnit.
Donutí nás zastavit se a uvědomit si důležitost přítomného okamžiku. Jeho významnost pak bude zapsaná v nás samotných a může nám být ještě dlouho zdrojem vnitřní síly a vnitřní radosti.
Předporodní rituál
Co je vlastně předporodní rituál? Možná znáš z vyprávění kamarádek, že je to setkání blízkých žen před porodem. Je to setkání, která má těhotnou maminku posílit na její cestě k dítěti, dodat odvahu, sílu, víru v sebe. Vzniká zde pocit sounáležitosti, blízkosti, lásky a podpory. Účastní se většinou kamarádky, sestry, sestřenice, ale i maminky, babičky nebo dula. Je to setkání těch žen, které chtějí vyjádřit podporu, lásku a vděčnost za Život. Rituál není jen o povídání, sdílení a dobrotách, i když to k němu taky patří, ale také oslava krásy ženství, těhotenství a zdraví. Je to nahromadění pozitivních emocí, myšlenek a přání pro zdravý porod a ujištění ženy, že porod a péči o miminko krásně zvládne a že se může na své blízké ženy spolehnout, kdyby potřebovala pomoc. A proč si takový rituál dopřát? Abys ucítila péči, lásku a podporu.
Rituál zavíraní kostí
Tento poporodní rituál jsem se naučila u tradiční porodní báby z Mexika, Angeliny Mirandy Martinez.
Strávily jsme spolu v roce 2019 v Bratislavě krásné dva dny, učila nás práci s rebozem – speciálním šátkem pro těhotné ženy, vyprávěla o sobě a své práci, tradicích své země a také o své vizi, ve které dostala sdělení, že je potřeba tradiční rituály posunout z Mexika ven do celého světa.
Pamatuji si dotaz jedné ženy, zda můžeme tento rituál provádět hned nebo se potřebujeme ještě něco učit. A ona řekla, že žena, která vyslyšela volání jet na tento seminář, je připravena dělat rituál jiným ženám po porodu a může si ho také dle svého vnímání a cítění upravit. „Máte plnou důvěru.“ řekla.
Vyprávěla nám pohádku ve španělštině, které jsem najednou vnitřně rozuměla i bez překladu. Pily jsme spolu kakao a dostala jsem od ní ručně vyráběné zelené rebozo, které u rituálů s úctou používám.
Později jsem se dozvěděla, že je to také starý slovanský zvyk, jen se používá název Zavinování.
Rituál „Z dívky v ženu“
První menstruace, ach jo, kdo by si ji nepamatoval. Nepřijetí, stud, něco divného, co určitě nechci sdílet s ostatními. Málokterá z nás si prošla krásným přijetím a oceněním ze strany našich maminek. Přesto je tato vnitřní změna z dívky v ženu chápána v mnoha kulturách jako důležitý mezník a slaví se v ženském rodinném kruhu. Není potřeba se stydět, je potřeba slavit ŽENSTVÍ V NÁS. Máš dceru, které bys chtěla dopřát přechodový rituál, oslavu svého ženství, kde si uvědomí, že mít menstruaci je dar? Ráda bys prožila tento rituál zpětně, i když už jsi dospělá? Oslavit ženu v sobě a uklidnit dívku, která prožila nepříjemnou zkušenost při první menstruaci? Ráda Ti budu průvodkyní.